2025. január 22., szerda

90% (+kiegészítés)

Bizonyos statisztikai adatok elképesztenek. Emlékszem, mennyire meglepődtem, amikor hallottam, hogy Fro-ban évente 40 ezer könyv jelenik meg (nem példányszám, hanem ennyi különböző című könyv). Nem is az érdekel, hogy mindegyiknek akad-e olvasója, hanem hogyan veszi rá magát valaki arra, hogy ebbe a versenybe szerzőként beszálljon?

Vagy hogy a világon hárommilliárd Facebook-előfizető él. Te jó ég. Sajnos én is bele vagyok számolva, pedig évek óta nem nyitottam meg a Facebook-fiókomat. Csak éppen nem sikerül megszabadulnom tőle.

Meg hogy régebben a lakosság 80%-a élt, ma pedig csak 3%-a él mezőgazdaságból. Pedig sokkal többet eszünk, sokkal többen vagyunk. De hát logikus: ma már ipari eszközökkel állítják elő a tojást, répát és a tejet stb.

De a legutóbb a Boni tankönyvében akadtam egy olyan meglepő adatra, amit nem tudtam volna még csak megtippelni sem: a világ népességének 90%-a az északi féltekén él

Ehhez nincs sok hozzáfűznivalóm, talán csak annyi, hogy egy ilyen szép, szimmetrikus síkidomon, mint a gömb, ennyire össze-vissza vagyunk elosztva. Míg mi itt szorongunk, addig a másik oldalon ott az a sok tér és víz!


(Tegnap olvastam, de nem néztem részletesebben utána: a francia 18-30 évesek 20-25%-a állítólag soha nem hallott még a holokausztról!!)

11 megjegyzés:

  1. Bocsánat, de nem előfizető, hanem felhasználó (van valóban fizetős verziója is, én például azt használom, mert nem bírtam elviselni a millió reklámot).

    VálaszTörlés
  2. Most akkor itt megragadnám az alkalmat megkérdezni, hogy Fro-ban nem kell már csak azért is FB felhasználónak lenni, hogy az ember a gyerek iskolai dolgairól, vagy a gyerekorvos rendeléséről, vagy kb 100 másik amúgy fontos infóról (szerelőkeresés, gyerektémák, egészségügy, dolgok beszerzése, stb) értesüljön? Mert a Facebook szerintem pont nem alkalmas erre, de mégis itt mindenre FB csoport van. Hogy működik ez nálatok?

    VálaszTörlés
  3. Nics benne a földrajzkönyvben hogy a szárazföld hány %-a van az északi féltekén? Én sem gondoltam volna ezt az arányt. Meglepő. Főleg hogy van az a sok lakatlan terület, de ugyanakkor Ázsia nagy része végülis oda esik.

    VálaszTörlés
  4. Ella, képzeld, szerencsére nem kell itt semmihez sem Facebook, pedig én is ettol féltem! Te konkrétan mire használod?

    Asszem az óceán-szárazfòld arány nincs benne, de majd megnézem!!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. FElla vagyok most épp névtelen. Nekünk van az iskolai osztálynak csoport, a gyeremekorvosi rendelőnek, a kerületi csoport (kérdéseket lehet feltenni, pl hol kapható normális kenyér? - egyébként 10-ből 9 poszt eladni szeretne valamit, tehát nehéz eligazodni. Akkor van mindenféle krónikus betegségre csoport ami szerintem hasznos, középiskolai továbbtanulásos csoport - minden infót onnan tudtam meg, de még az uszoda rendkívüli nyitvatartását is csak onnan lehet megtudni). Ezek mind hasznosak, csak a FB rendszere pont nem alkalmas erre, mert keresni nem igazán lehet, rendszerezni az infókat, stb. Tehát egy rossz rendszerhez alkalmazkodik mindenki. Az egyes intézmények nem a honlapjukon tartják / frissítik ezeket az infókat (pl uszoda) nem tudom miért, vagy nincs is honlap (pl orvosi rendelő) nem tudom miért. De hát ez ugyanúgy van mint az összes számítógépes rendszer (vagy nem is tudom mi az összefoglaló neve ennek az egésznek), hogy rossz, nem megfelelő, sőt alkalmatlan az adott feladathoz, de mégis az van mert azt fejlesztette meg valaki aki teljjesen más logikával gondolkodik mint a felhasználó.(FElla)

      Törlés
    2. Update: Most hogy itthon épp egy csomó iskolában van bombariadó, ezt is a FB-on közölték, hogy azonnal mindenki menjen a gyerekért. (FElla). Szóval én utálom a FB-ot de olyan szintem beépült már a magyar társadalomba, nagyon kiváncsi vagyok más országok hogy maradtak ki ebből. (Úgy érzem ahhoz is köze van, hogy nálunk mannyivel inkább telefon/internetfüggők a gyerekek/felnőttek).

      Törlés
    3. Ez tényleg érdekes. De ki közölte a FB-on, h menni kell a gyerekekért? Hivatalos csatornán nem szóltak?

      Egyébként amikor megszületett Boni, megkérdeztem a svájci barátnőmet, hogy lehet-e Facebook nélkül gyereket nevelni. Neki akkor voltak egyévesek az ikrei, és azt mondta, simán!! Azóta ő is és én is FB nélkül csináljuk. Bár lehet, hogy nagyszerű dolgokból maradunk ki, ezt nem tudjuk :))))

      Azon jót nevettem, hogy a "kérdéseket lehet feltenni, pl. hol kapható normális kenyér" :))) Na, ebből asszem nálunk nagy vita lenne a FB-on. Mindenkinek megvan a maga kedvenc péksége, én pl. szerdánként nem is eszem kenyeret, amikor a kedvenc pékségem be van zárva. Z. hülyének néz :))

      Törlés
    4. Ez csak egy példa volt, olyan kérdést is feltettem már hogy milyen sportot ajánlanak mondjuk 8 évesnek itt a kerületben? Vagy hol van pilates edzés? De tényleg bármi, amit korábban élő emberektől tudtam meg amikor még volt élő emberekből álló network körülöttem. Ezeknél semmi vita nem alakul ki, aki akar válaszol hogy mi ide és ide járunk, itt ez van és kész.
      A bombariadóról a Krétán is írtak, de én abba a rendszerbe csak otthon tudok belépni, FB meg a telefonomon is van.
      Nálatok a hasonló kérdésekre, akár regionális akár tematikus, honnan lehet választ szerezni? (FElla).

      Törlés
    5. Fella, nálunk is a fb-on, de nem vmi megbízható, mert London egy dzsungel. Illetve van egy olyan - nagyon béna - app, hogy 'nextdoor', szomszédoknak. Teljesen, használhatatlanul sz*r.

      Törlés
    6. Bombariadó esetén itt köremailt írnának, szerintem. A többi kérdést (pilates, sport) nem tudom, még nem merült fel bennem egyik sem. Sztem megnézném a neten, vagy körbekérdezném az ismerősöket.

      Törlés
  5. Fella! Azért nem a honlapon, mert az drága és nehézkes. Egy honlap elkészítése 4-500 e Ft. Ha csak a készítő tudja frissíteni az plusz pénz. Az admin oldal mindenhol más, nehézkes, meg kell tanulni, sokan nem is tudják kezelni. Ehhez képes a FB ingyenes és még egy másodikas is ki tud rá írni valamit, ami azonnal látható.

    VálaszTörlés