2024. december 5., csütörtök

Hiányzás

Ma sztrájkolnak a tanárok, mert a kormány be akarja vezetni azt a szabályt, hogy ha egy tanár betegség miatt hiányzik, akkor az első három napra nem fizetnének neki semmit. Eddig ez csak az első napra volt érvényes. Beszélgettünk erről egyszer Boni barátjának szüleivel, akik tanárok. Elmondtam nekik, hogy az én munkahelyemen ez abszolút nincs így, sőt, ennek szinte az ellenkezője igaz: évi 12 nap betegszabit igazolás nélkül is ki lehet venni (igaz, nem egyben), a fizut meg ugyanúgy megkapjuk. 

Boni barátjának szülei tökre fel vannak háborodva a kormány eljárásán. Ha az ember beteg, akkor nem tehet mást, mint hogy elmegy betegszabira, nem igaz? Miért kapjon kevesebb fizetést azért, mert az önhibáján kívül beteg? Szerintem ők is sztrájkolni fognak ma.

Nekem is igazságtalanságnak tűnik a dolog. Ráadásul a három nap elteltével is csak a fizetésük 90%-át fogják kapni, amíg a betegségük tart. Ez az új szabály azokat a tanárokat fogja „büntetni” úgymond, akik nem tehetik majd meg, pénzügyi okokból, hogy megbetegedjenek. Betegen fognak tanítani? Felmerül a kérdés, hogy miért van szükség erre az újításra. Így akarnak pénzt bekasszírozni az állami költségvetésbe vagy esetleg túl sok a betegségnek álcázott, felesleges hiányzás a francia közoktatásban?! Így próbálnak meg gátat vetni a lógásnak?

Kedd este újra találkoztam ezzel az anyukával a zenesuliban, mert a fiaink négykezest fognak játszani, arra gyakoroltak. Mi a folyosón beszélgettünk. Megkérdeztem, hogy van. Így válaszolt:

– Jaj, ne is kérdezd, nagyon fáradt vagyok – mesélte vidáman. – Durva ez az év vége... azt hiszem, holnap nem megyek be tanítani, beteget fogok jelenteni!

8 megjegyzés:

  1. Előre mondom, hogy FElla vagyok. Nagyon érdekes. Annak alapján amit ismerősöktől tudok a francia munkahelyekről, simán elhiszem, hogy sokan valamennyire lógnak - vagy legalábbis nem helyezik a munkát a saját egészségük elébe. Nem mintha ez itthon nagyon különböző lenne, tanár barátnőm sosem problémázott azon, hogy megbetegedtek a gyerekek, szépen kivett táppénzt és otthon maradt. Az már más kérdés, hogy itthon a gyerektáppénz milyen kevés, de egy tanár tényleg nem tud csak úgy home office-ba elmenni. Én mondjuk már nem egyszer dolgoztam 38 fokos lázzal, vagy akár hányós vírusnál hányások közben, de gondolom te is megcsinálod az összes fordításodat határidőre akkor is ha beteg vagy.

    VálaszTörlés
  2. egy baratnom egyik elso munkahelye egy Saar-videki allami korhaz volt, es meselte, hogy a betegszabira tobbet kap, mint a fizuja, hogy rendesen tudjon gyogyulni, aki beteg. nem tudom, ez igy van-e meg, de nagyon szimpi dolognak tunt.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. a baratnom csak kozvetlenul a felmondasa elott, amikor mar sulyos burnoutja volt, na akkor hosszabb idore - ertsd: nem par naojra, hanem mondjuk 2 hetre - kiiratta magat egy megerto haziorvossal (mert a mentalis betegsegeket az a rendszer sem tekinti ‘igazi’ betegsegnek.) azt nem tudom, a tobbi kollegaja mit csinalt, sot o se tudja, nem volt baratkozos hangulat az osztalyon, ahol dolgozott.

      Törlés
  3. :D jó a csavar!

    (Amúgy otthon ugye ez van a táppénzzel, minden szektorban.)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. A versenyszférában nem. És már a háziorvosoknál sem. Én tavaly voltam nagyon beteg és gondoltam megkockáztatok pár táppénz napot. A háziorvos közölte, hogy "ma maga a 60-adik akinek nem volt kedve bemenni dolgozni". Nagyon meg kell indokolni. Sima náthával, lázzal nem írnak ki. Ezért lenne jobb ha lenne valós "sick day" (nekünk Kanadában 5 nap volt. De nálunk még a gyerekeknek is csökkentették tavaly, 10-ről 5-re a szülő által igazolható napok számát. Így egy 2 napos nátha miatt, nekem azért kell igazi szabadságot kivennem hogy sorban álljak 2-3 órát a gyerekorvosnál. Elnézést kicsit szét-offoltam a témát. FElla voltam, az örök elégedetlen és munkáját utáló, munka melletti egyetlen szórakozását Tamko blogján töltő rabszolgaféle.

      Törlés
    2. Jaj, istenem, most sírjak vagy nevessek? :))))

      Törlés
  4. Akkor ezek szerint nem véletlen, hogy ilyen szigorításokat szeretnének bevezetni.
    Milyen a francia munkamorál? Amennyire különböző blogokból tapasztalom, a franciak azért kényelmesebben állnak a munkához, nem? Vagy rosszul látom?

    A magyar szabályok: 15 nap betegszabi - nagyjából a munkabér 70%-a jár rá, a munkáltató fizeti teljes egészében. Utána táppénz, nagyjából a munkabér 60%-a jár rá, 70%-át a TB, 30%-át a munkáltató fizeti. A Covid alatt már akkor is kiírt az orvos GYÁP -ra (gyermek ápolási táppénz), ha náthásak voltak. Szerintem most is kiírna, más kérdés, hogy a munkámat attól még határidőre el kell végeznem, mindegy, hogy beteg-e a gyerekem, mert ez a NAV-ot marhára nem érdekli.

    VálaszTörlés