– Fogadjunk, hogy átmegy-e a vonat a híd alatt, mire odaérünk! – javasolta Boni. – Én azt mondom, hogy igen! Te mit mondasz? Te azt mondod, hogy nem? Ugye?
Ez a beszélgetés gyakran elhangzik, mikor ezen a felüljárón megyünk át. Néha belemegyek a játékba, néha viszont nincs kedvem fogadni. Ma viszont eszembe jutott, hogy mit is gondolok valójában a kérdésről, és hogy miért nem tudok egyértelműen igennel vagy nemmel felelni:
– Én azt mondom, hogy 90%, hogy átmegy, és 10%, hogy nem megy át! – mondtam.
Mert ez kb. tényleg így van, tök forgalmas pálya fölött kell átmennünk. De ezzel mennyire nem segítettem Bonit hozzá a játékhoz, ugye? Pedig így van ezekkel a százalékokkal a valós életben is: megnyugtató, hogy nagy halmazon igaz az a tény (nemrég olvastam/hallottam), hogy heti 150 perc testmozgás:
- 57%-kal csökkenti a 2. típusú diabétesz kialakulásának,
- és 30%-kal a mellrák kialakulásának kockázatát.
És mégis, ezekből a szimpatikus adatokból soha nem lehet kiolvasni, hogy én (vagy bárki) lesz(ek)-e rákos vagy cukorbeteg. Ha mondjuk leszek, akkor süthetem a statisztikákat, meg a heti háromszori sportot. És mégis elhiszem és figyelembe veszem a százalékokat, pedig simán lehet, hogy én leszek rákos – a soha nem sportoló illető pedig nem. Azt írom: simán lehet, ugyanakkor ott a bizonyíték fejjebb, hogy ennek a forgatókönyvnek mégis kevesebb esélye van megvalósulni. De hogy ez az egyénre nézve mit jelent, azt nem jósolja meg semmilyen törvényszerűség.
Vegyük például a szomszéd nőt*. Kérdeztem tőle, hogy a piacról ne hozzak-e neki valamit, mert én pl. hátizsákkal szoktam menni, és tudom, hogy milyen macerás hazacipelni a sok finomságot (szeptemberben négy-öt kiló almákat hoztam haza a többi cucc mellett), főleg, ha most, mint mondja, nem tud gyalogolni sem. Erre lemondóan legyintett, hogy sajnos folyamatosan hányingere van, ezért nem ehet zöldségeket, pont ő, a nagy zöldségevő! Korábban azt is elárulta, hogy nagyon szeret kirándulni. A statisztikák szerint nem egy ilyen, sportos és egészséges étrenden élő nőnek kellene már a második rákbetegséggel küzdenie!
* Ma a postaládánkba bedobott egy borítékot, benne egy pár szavas üzenettel és öt euróval…!
Egyetértek, nem mindig van összefüggés, vagy inkább: sokszor nincs összefüggés az ún. egészséges vagy egészségtelen életmód és a súlyos betegség kialakulása között. Erre mondom én mindig, hogy ez a genetika, minden attól függ. Vannak persze kivételek, mondjuk, az erős dohányos nagyobb eséllyel kapja meg azt az egy-két betegséget, amit kifejezetten a dohányzás okoz(hat). És vannak ellenpéldák: soha nem dohányzó tüdőrákos, nem alkoholista májzsugoros.
VálaszTörlésMostmár eléggé általánosan a bio-pszicho-szociális modell dívik fiziológiai és mentális betegségek terén is, szóval önmagában a genetika még nem meghatározó.
Törlés