2024. július 2., kedd

Étkezés

Egyszer hallottam a rádióban, hogy minden szülő arra vágyik, hogy a tízéves gyereke visszautasítsa a felkínált képernyőidőt, azzal a felkiáltással, hogy mama, inkább elolvasom helyette a Moby Dicket, sokkal építőbb és tartalmasabb elfoglaltság. A meghívott vendégek röhögtek a viccen, haha, tényleg minden szülő ezt szeretné, de ilyen gyerek nincs! Mindegyik a képernyőidőt választaná, az enyém sem kivétel. Milyen jó is lenne, ha az ilyen kis ösztönlények is belátnák, hogy egy fejlődésben lévő agynak a kütyüzés: rossz, az olvasás: jó (sarkítva). Mennyivel könnyebb dolga lenne a szülőnek, ha ezt egy gyerek is megértené – gondoltam a műsor hallgatása közben.

Van egy témakör, ahol viszont Boni elképesztően koraérett és ijesztően ésszerű: az evés. És ahelyett, hogy megelégedve hátradőlnék, hogy mennyire egyszerű így az élet, a gyerek szinte mindent megeszik, inkább arra gondolok, hogy te jó ég, ez már szinte nem normális. Nem lehet normális, hogy tíz évesen azt figyelje, van-e elegendő tejtermék az adott étkezésben, megfelelő-e az aránya a főtt és a nyers alapanyagoknak vagy hogy nem eszik-e túl sok cukrot. Minden este összeszámolja, hogy megvan-e az öt gyümölcs/zöldség, és néha aggódva kérdezi, hogy szerintem kellően egészségesen étkezik-e, meglesz-e a tíz plusz várható életéve?

Szerintem én teljesen kétségbe lennék esve, ha a telefon helyett a Moby Dicket választaná!

Egy dologra nem hívtam viszont fel a figyelmét, mert nem is igazán tudom, mi lenne a helyes taktika: a mennyiség. Boni rengeteget eszik, jó étvággyal, válogatás nélkül. Igazi gourmet. Egyszer ő írta az apjának a bevásárlási listát, és azon nevettem, hogy felírta a fűszerezett sót is. Viszont azt látom, hogy már nem olyan vékony és nyúlánk, kezd kis pocakja is kialakulni... lassan figyelnie kellene arra, hogy mennyit eszik. Érthető módon nem akarom ezzel pluszban stresszelni, meg hát rengeteg kalóriát eléget (még).

Próbáltam neki könyvet keresni az egészséges étkezésről, hogy képben legyen az alapvető definíciókkal (rostok, tápanyagok, hüvelyesek, protein, szénhidrát, glükóz, früktóz stb.), de nem találtam, pedig ebben az országban mindenről van könyv gyerekeknek, gyakran képregény formában.

Tegnap, miután hazajött a suliból:

– Képzeld, mama, a sakkverseny után volt uzsonna is!
– Nem mondod! Akkor nem is vagy éhes, ugye?
– Nem nagyon ettem, mert nem voltak egészséges ételek..
– Jaj istenem, Bonikám, de attól még ehettél volna! Mit ettél?
– Hát csak három madeleine-t, egy vagy két szelet csokis sütit, meg ittam hozzá almalevet és feketeribizli-levet...

16 megjegyzés:

  1. Úgy tudom a gyerekek mindig először híznak, aztán abból a tartalékból nőnek. Tehát ez periodikus. Anyukám nézett ennek utána anno, mert ő is olyan hogy ha valamelyik gyereke/unokája/a szomszéd vagy a zöldséges 10 dekával több mint a múlt héten, máris lekövérezi, diétára fogja, közli vele hogy sosem fog férjhez menni/megnősülni/maratont futni, stb.
    Egyébként Boninak ez az egészségtudata abból fejlődött ki hogy konzekvensen betartottad az először zöldség aztán édesség elvet? Mert én is ezzel próbálkoztam, de mára már heti 5 zöldség vagy gyümölcs sincs meg, nemhogy napi. Dehát nálunk mint tudjuk a gyerek nevel minket és nem fordítva.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Húú, mamád nagyon kemény :))

      Remélem, hogy így van (híznak, majd a tartalékból nőnek). Azt látom, hogy 8–10 éves koruktól nagyon elkezdenek hízni, ma már vannak kifejezetten kövér gyerekek is Boni osztályában. Lehet, h ezt később leadják, nem tudom (tény, hogy sokat van szó a médiában az elhízásról, mint a legújabb kori „járványról”).

      Sztem Boni ilyen és kész :))) nem keresek okokat.

      Törlés
    2. Ez az élelmiszerek minőségétől van szerintem. Nálunk a gyerek osztályában 8 lány van, abból 1 sovány (az én időmben normális) az én gyerekem normális (anyukám szerint már kövér) a többi 6 pedig már szerintem is kövér. És ezek mind sportolnak, mozognak. A fiúk között 12-ből 4 kövér. Az én 80-as évekbeli 40+ fős osztályomban 1 kövér(kés) fiú és 1 kövér lány volt és mindekni csúfolta őket.

      Törlés
  2. Tehát a plusz tíz év reményében lett ilyen tudatos? Ez tényleg nagyon meglepő és ritka ebben a korban, de csak örülni lehet neki. Főleg, ha nem esik túlzásba, ahogy az idézett mondat is bizonyítja ;) Én azon is meglepődtem, hogy a 15-16 évesek már edzőterembe járnak! Fiúk-lányok, élvezetes labda- és csapatjátékok helyett. Ez az én időmben még elképzelhetetlen volt, de gyanítom, hogy a social media általi nyomás van a dolog hátterében. (Hblvnc)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Igen, ezen az utolsó mondatán én is jót röhögtem :DD

      Az edzőterem nekem is az ufó kategória, elképzelésem sincs, miért járnak oda emberek (biztos a célzott izomfejlesztés miatt).

      Igen, a plusz tíz év miatt. Egyébként én is ilyen voltam kamasznak (tehát később, 16 éves kor körül). Nem tudom, emlékszel-e a Testkontroll nevű borzasztó műalkotásra és mozgalomra, vagy hozzátok ez nem gyűrűződött be?

      Törlés
    2. Kicsit ismerős a cime, de nem tudom, mi az, mindjárt megguglizom. Én csak az Agykontrollra emlékszem, de az más volt ;) (Hblvnc)

      Törlés
    3. Igen, az is volt, meg egy "Dobd el a szemüveged!" nevű iromány is :))) mi ezeket egy betűig elhittük anno :(

      Törlés
    4. Ne is mondd, én tök sokat agykontrolloztam! :)) Az a szemüveges az volt, hogy hogyan eddzük a szemizmokat? Rémlik valami. A Testkontrollt megnéztem, igen, az lehetett az első fogyi témájú könyv. Meg volt az a Callanetics, de talán már kicsit később.

      Törlés
    5. Igen, a napba kellett nézni perceken keresztül. A barátnőmmel "edzettünk" az erkényen. Csoda, hogy nem vakultunk meg!!

      A Callanetics-re nem emlékszem, lehet h addigra már megjött az eszem?

      Törlés
    6. Nekem ettől a szemkontrollos könyvtől olyan bűntudatom volt anno, hogy nincs kitartásom csinálni. Én ott elakadtam, amikor csukott szemmel kellett napfürdőzni, az még kellemes volt.

      Törlés
    7. Szerencsére mi is lusták voltunk :)

      Törlés
    8. Arra emékszem, hogy a barátnőm kiejtette a kezéből a könyvet az erkélyen, négy emeletet zuhant :))) (a könyv)

      Törlés
    9. Te jó ég, arra már nem emlékeztem, hogy a napba kellett nézni szemgimnasztika gyanánt...! Csak arra, hogy nekem se volt kitartásom a tornáztatáshoz, ellentétben egy osztálytársammal, aki aztán a szcientológia áldozatául esett... lehet, hogy van összefüggés a 2 dolog között? (èn általában be tudok jelentkezni, csak néha nem, ezért néha el is felejtem aláirni.)

      Törlés
  3. Írtam én is egy hozzászólást névtelenül, csak elfelejtettem aláírni, belépni meg nem tudok mobilon. Kriszta voltam

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Melyik volt az, Kriszta? A Callanetics-es? Írd alá, mert nem tudom, ki a troll és ki nem :)))

      Törlés
  4. életemértelme2024. július 5. 22:57

    Hahh, ezek nálunk is megvoltak, nekem annyi maradt meg, hogy az Agykontroll miatt a "hol a kulcsom?" kérdésre a "menj le alfába" válasz jött, a testkontroll miatt extrudált szójakockából készült a pörkölt és reggelire csak gyümölcsöt ettünk, a Callanetics viszont egy hatékony mozgásforma, a gimiben és az egyetemen is tartottak ilyen órákat, saját súllyal dolgozol a feszes izmokért, az nekem nagyon bejött. Még manapság is használom elemeit, ha itthon tornázom.

    VálaszTörlés