2024. június 28., péntek

Bizalom és morális dilemma

Boni osztálytársának szülei megkértek minket, hogy a parlamenti választások második fordulóján szavazzunk helyettük meghatalmazással. Ez itt eléggé elterjedt, és mivel a második forduló már a nyári szünetre fog esni, sokan élnek is ezzel a megoldással. Reménykedtünk, hogy esetleg majd egy borítékot kell belecsúsztatnunk az urnába anélkül, hogy tudnánk, mi van a borítékban, de úgy tűnik, nem így lesz. Konkrétan nekünk kell majd szavazni helyettük, azaz fogjuk tudni, hogy kire adják le a voksukat (amit mi adunk le).

Igent mondtunk, bár az az igazság, hogy nem szeretném tudni, hogy kire szavaznak. Nem ismerjük őket olyan jól, hogy biztosak legyünk abban: nem a szélsőjobbra fognak szavazni. Végül is a szavazók egyharmada rájuk szavazott, mi van, ha ők is? Szívesebben dobtam volna be egy ismeretlen tartalmú borítékot, és simán megálltam volna, hogy ne nézzem meg: mi van benne.

(Itt úgy működik a szavazás, hogy ki van rakva a 10+ jelölt neve, mindegyik egy-egy papíron. El kell venni a papírokat – én csak hármat-négyet szoktam elvenni – és a szavazófülkében a megfelelőt betenni a borítékba. Tehát nincs toll, nincs ikszelés, és kifelé menet tele van a kuka eldobott papírokkal.)

Egy barátnőmmel arról beszélgettünk, hogy ilyen esetben milyen lehet a szélsőjobbra (RN) szavazni. Mármint valaki helyett. Valaki olyan helyett, aki megbízik bennünk. Szerintem (és Z. szerint is) az embernek kötelessége leadni a szélsőjobbos szavazatot ilyenkor, bármennyire ellenkezik is a meggyőződésével. De nagyon fura és nagyon nagy csalódás lenne.

A mai közvélemény-kutatás szerint az RN és csatlósai még többséget is szerezhenek. Igaz, ez még változhat. Én magam sem tudom, kire szavazok majd a második fordulóban, annyit tudok csak, hogy nem akarom, hogy a szavazatom kárba vesszen, ezért biztosan érvényesen fogok szavazni (ez a bizonyos barátnőm kilátásba helyezte, hogy esetleg érvénytelenül szavaz). Nagyon érdekes időszakot élünk, a rádió tele van jobbnál jobb műsorokkal, elemzésekkel, a dolgok napról-napra változnak-alakulnak. És még ez a Trump-Biden vita is! Nem néztem végig, csak belehallgattam. Annyira más ez az amerikai kultúra, teljesen meglepett például, hogy egymásra a leggyakrabban úgy hivatkoztak, hogy „he”, „this guy” vagy „this man”. Engem megőrjít, amikor Boni csinálja ugyanezt, és mondjuk az apja jelenlétében úgy beszél róla, hogy a személyes névmást használja (általában amikor panaszkodik rá). Mindig rászólunk ilyenkor!

10 megjegyzés:

  1. off-topic, de nálatok nem lehet postán szavazni? nálunk júl. 4-én van a szavazás, és van aki már le is adta a szavazását!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Sajnos nem tudom. A külföldön èlo franciàk asszem interneten szavazhatnak.

      Törlés
  2. hát nagyon drukkolok a józan észnek holnap (és persze 7-én is)...

    VálaszTörlés
  3. Ezt a meghatalmazásos dolgot nem ismertem, elég érdekes morális dilemma. És ahogy olvasom, 2,7 millió ember élt vele! Az azért már szabad szemmel látható része a szavazatoknak is. Nem szoktak olyan visszaélés-gyanús helyzetek előfordulni, hogy mondjuk idősek otthonában tömegesen bíznak meg valakit?
    Az eredmény, bár várható volt, lesújtó. A második körben bízom (meg mindenki más, gondolom én). Viszont nagyon pozitív egyrészt az összefogás, másrészt a mozgósítás, bár elég is lenne (mondjuk már több, mint 20 éve megy ez a franciáknál, hogy első körben továbbjut a vállalhatatlan szélsőjobboldali jelölt, aztán mindenki kétségbeesve összefog és megmentve szavaz.... De parlamenti szavazásnál ez új azért).

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Még nem hallottam ilyen visszaélésekről, majd hegyezem a fülem :))

      Képzeld, a mi körzetünkben 40%-ot kapott az RN! Kiváncsian várom a második fordulót...

      Törlés
    2. én szívszorongva, jó kis gyomorgörccsel várom, pedig nem is ott élek…(librarycat)

      Törlés
    3. 40%?! 🤯
      Múltkor beszélgettünk egy spanyol barátnőmmel a magyar politikáról, és azt találtam mondani, hogy 'nem hiszem el, hogy ennyi ember fél* tőlem'. Mire ő: 'Hát, néha tényleg elég félelmetes tudsz lenni.' :D
      * talán inkább irtózik.

      Törlés
  4. 1976 (!!) óta szavaztak G. szülei helyettem is (1973 : esküvő, 1976 : francia állampolgárság, de 1990-ig más országokban éltünk. Kivétel : Isztambulban a konzulátuson szavaztunk elnökválasztáskor). Ők más politikai beállítottságúak voltak, mint mi, de vakon megbíztunk bennük, és ebben máig is biztos vagyok...

    Mióta itt élek Észak-Fr-ban, előfordult, hogy nem voltam itthon különféle szavazási alkalmakkor, akkor megbíztam valakit barátaim közül. Természetesen megosztottam vele, kire adom a voksot és holtbiztos vagyok benne, hogy megtette. Az, hogy ő maga kire szavaz, fel se merül. Az ő dolga és azt hiszem, hogy szinte mindenki betartja (a "szinte" arról szól, hogy ellenőrizhetetlen), mert a bizalom szent. Bennem fel se merül, hogy kételkedjem benne, és az se, hogy visszaéljek vele.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. És előfordult, hogy a megbízottaknak az RN-re (korábbi nevén: Front Nationalra) kellett szavazniuk?

      Törlés
    2. Erre a végletre eddig nem került sor, se részemről, se azok részéről, akik engem kértek meg, hogy szavazzak helyettük. Az viszont előfordult, hogy nem ugyanarra a jelöltre szavaztunk (balra ill. jobbra), s ez egyikünknek se okozott problémát... Sőt, azt is megkockáztatom, főleg manapság, amikor ez olyan banálisnak kezd látszani, hogy gondolkodás nélkül teljesíteném a kérést egy RN lap urnába csúsztatásáról, ha ezzel bíznának meg!... A bizalom szent.

      Törlés