2025. december 20., szombat

A liberális szemléletről

Kicsit a témához tartozik az a vendégcikk a Le Monde-ban, amit épp tegnap olvastam. A szerzője önkormányzati képviselő, pont a mi városunkban egyébként, de ez teljesen véletlen. Arról írt felháborodottan, hogy míg tavaly a kormány nagy hűhóval be akara vezetni az egyenruhát az iskolákban, mára a kezdeményezés elhalt, se költségvetés nincs rá, se érdeklődés. 

Nem is ez volt az érdekes a cikkben, hanem az, hogy a szerző azt hiányolja: az egyenruha bevezetéséről senki sem kérte ki a gyerekek véleményét

Itt jól látszik egy baloldal-jobboldal törésvonal; utánanéztem, ez a cikkíró egy baloldali, míg a múltkori könyv írója egy jobboldali párt tagja. Ebben a kérdésben a könyv szerzője teljesen másféle állásponton van, azon, hogy a gyerekektől bizonyos dolgokat nem kell megkérdezni, mert a felnőtt jobban tudja. A felnőtt feladata pont az, hogy a tekintélyét latba véve irányítsa a rá bízott fiatalságot. A balooldali-liberális diskurzus szerint, mint ebben a cikkben is, az egyenruha a gyerekek öltözködési szabadsága, így a véleménynyilvánítási szabadsága teljes semmibevételét jelentené (konkrét idézet a cikkből).

Én továbbra is úgy gondolom, ahogy a jobboldali író, hogy nem kell mindenben kikérni a gyerekek véleményét. A tananyagról és a menzáról sem volt szavazás a gyerekek körében, ha jól tudom. Sőt, a muszlim fejkendőt sem azután tiltották be az iskolákban, miután megkérdezték volna a fiatal muszlim lányokat: mi a véleményük (nem kérdezték meg, meg pont ebben a témában a baloldalnak is az a véleménye, hogy ők maguk jobban tudják az érdekelteknél).

Érdekes volt egy ismerős anyuka véleménye, miután átküldtem neki a cikket. Azt mondta, igazán megkérdezhették volna a gyerekeket, legalább szubjektív értékelés céljából. Azaz látszatból, forma szerint. Csak hogy azt lehessen mondani: kikérték a véleményüket.

Ha rajtam múlna, én inkább bevezetném az egyenruhát (és a kötelező fogmosást), nem is a Boniféle gyerekek miatt, hanem a kamasz csajok miatt. Némelyikük úgy van fölöltözve mint egy-egy kis prostituált. Rettenetes! És vicces is, amikor egy ilyen kis miniszoknyás, kikent-kifent csaj egy teljesen lefátyolozott muszlim csajjal beszélget teljes egyetértésben a suli előtt (ez utóbbiak állítólag a kendőt leveszik, mielőtt bemennek az órára). 

9 megjegyzés:

  1. A nevlésen, a felnőtté válásig bőven túl vagyok. Alapvető gondolatom, hogy a gyerekeket azért kell vezetni, mert kellő tapasztalatok híján képtelenek jól felfogott érdkükben dönteni. A szülő magára vállalja a döntés felelősségét helyettük. Ez teszi gondtalanná a gyermekkort. Kisarkítom: a gyerek is kitalálhatja a Pithagorasz tételt, de könnyebb, ha a tanár vezeti rá.

    VálaszTörlés
  2. Nem teljesen a témához fogok hozzászolni, hanem ami a leginkább szíven üt a dologban:
    Nálunk már ötödikben elkezdődött a sminkelés, az én gyerekem a suliba még nem mert így bemenni (több osztálytársa igen),de már tett fel magáról videót prostituáltnak sminkelve (ami sokkal rosszabb) és természetesen a körmét ő is lakkozza (senki nem szólt emiatt a suliban).
    Viszont: Mivel én egyenruhás gyerekkorból jövök (Romániában nem köpeny, hanem full egyenruha volt a kötelező, ráadásul nem túl ergonomikus, vagy hogy is mondjam, tehát rossz minőségű anyagból készült, nem volt praktikus), így tudom, hogy nem ez a megoldás az általad felvetett problémára. Mivel azt a fajta terrort, ami a szocialista országokban a 80-as évek végéig volt úgysem lehetne bevezetni az egyenruha mellé, így azok a lányok akik ma prostituáltnak vannak öltözve, sminkelve, az egyenruhában ugyanúgy sminkelnének, a szoknyát felhajtanák combtőig, stb. (Érdemes megnézni a híressé vált "Adolescence" c. Netflixes filmben hogy hogy néznek ki a lányok az angliai iskolában, egyenruhában).
    Bármilyen ruhában való öltözködés is lehetne szolíd, nem az a baj, hogy valakin zöld szoknya van vagy bő farmer, vagy akármilyen mintás pulcsi (szerintem).
    Az, hogy miért nem lehet az iskolákban megtiltani a sminkelést (különösen általánosban) az számomra a teljes agyrém. Fel nem foghatom. Különösen, hogy legalább a telefonokat kitiltották itt Magyarországon (csepp a tengerben, de isyzonyú hálás vagyok ezért az intézkedésért).

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. :)) FElla, erröl eszembe jutott, hogy sok fejkendös muszlim tanítványom otthonról jólnevelten öltözve indul el, de az iskolában az elsö útja a lánywcbe vezet, ahol dögös smokey eyes-t sminkel magának, plusz rúzs. Van, aki a körmeit is kifesti, majd hazaindulás elött lemossa. Szóval igaz, hogy nem sok értelme van az ilyen tilalmaknak. Egyébként én sajnálom, hogy mindig a lányokat célozzák meg az ilyen tilalmakkal. Persze, nyilván nem a fiúk vetköznek a mi kultúránkban, de ök reagálnak a vetközésre. Azon is elgondolkodtam, hogy ha a lányoknak lenne több hatalma társadalmilag, akkor lehet, nem kényszerülnének ilyen módon kinyilvánitani, ha akad egy kis hatalom, a szexuális vonzerö, amit alkalmazhatnak.

      Törlés
    2. Igen hobelevanc, teljesen egyetértek, de (én legalábbis) 10-12 éves gyerekek sminkeléséről, vetkőzéséről beszélek. Ők még csak majmolják egymást meg a nagyobbakat.

      Törlés
  3. Szerintem ezek a jellegű viták, hogy a liberális megkérdezné a konzervatív meg bevezetné kérés nélkül, olyan tipikus európai "vihar a biliben" jellegű kirakat dolgok, miközben a gyerekeinket (nem a Boniféléket - hogy idézzelek, de az enyém féléket) orruknál fogva vezeti a TikTok egy kijelőlt, "letisztított" úton, ahova sem tanár, sem szülő még csak be sem léphet, csak a partvonalon állva imádkozhat.
    És akkor ez csak az öltözködésről szól, a házifeladatok versus a ChatGPT egy más téma, de hasonló.

    VálaszTörlés
  4. De a vélemény kikérése miért jelenti automatikusan azt, hogy a döntést is rájuk ruháznánk? Az már egy lépéssel később van szerintem.

    VálaszTörlés
  5. Az angol egyenruhában van némi rugalmassag, pl. nadrág vagy szoknya és fejkendő - ebben van választási lehetőség. Egyebkent az én unokahúgaim szeretik az egyenruhát, mert egyszerűbbé teszi az életüket.
    Egyszer egy angol lány elmesélte nekem, hogy hajtották fel a szoknyát egészen rövidre, és hogy csaltak a nyakkendővel, hogy szélesebb és rövidebb legyen. Az emberek nagyon találékonyak! :)

    VálaszTörlés
  6. + abban, hogy betiltották a fejkendőt a gimikben, a francia kormány ugyanúgy járt el, mint Hafedh el Assad diktatórikus szíriai kormánya.

    VálaszTörlés
  7. Én nagyon nem szeretném, ha az iskolákban bevezetnék az egyenruhákat. Az én fiam szenzoros, és nem bírja elviselni a keményebb anyagokat a testén. Így nem hord sem farmert sem vászon nadrágot csak melegítőt. Min viszont nagyon meglepődtem, hogy a fiam 8,5 évesen elérte a 146-os méretet és a gyerek ruhák közül kinőve átkerültünk a kamasz ruhák közé. Na ebben a kategóriában már nem léteznek normális mintájú felsők, pólók. Minden sötét színű, gameres, meg halálfejes. Sehol egy versenyautó, egy terepjáró, valamilyen állat vagy bármilyen normális 8-9 éveshez illő minta.

    VálaszTörlés