2025. február 2., vasárnap

Hatosztályos

Megirattam Bonival az idei feladatokat, nagyon érdekes tapasztalat volt. Nem 45 perc alatt írta, hanem apránként, szóval az időtényezőt nem figyeltem.

Matek (feladatlap)

Szerintem érdekesek és változatosak voltak a feladatok, és viszonylag nehezek. Ahogy gyanítottam, a színvonal köszönőviszonyban sem áll Boni matekóráinak színvonalával. Most direkt megnéztem, és Boni a legutóbb ilyen feladatokat kapott házinak matekórán, hogy ha Mohamed vett 2,5 kiló almát, és az almának 2 euró a kilója, akkor mennyit fizetett? A matekot pont nem szoktam vele átnézni, így konkrétan soha nem tudom, hogyan állnak és hol tartanak. Nem tudok hozzászokni a tényhez, hogy nincs tankönyvük (??), és minden a neten vagy rosszul fénymásolt papírokon található.

Pedig Boninak kellő gyakorlással mennének ezek a feladatok. Egy részüket simán megcsinálta jól, más részüket simán megcsinálta, de rosszul, és kis segítséggel magától kijavította őket, míg egy harmadik részükről idegbajt kapott: kiabált, csapkodott, és egészen addig nem is tudta megérteni őket, amíg le nem higgadt. 

 

     


  

 

Ebben pl. kapásból tévesztett, pedig nem olyan nehéz. Gyanítom, hogy nem tanulták a törtekkel való összeadás és osztást, vagy ha tanulták is, nem gyakorolták eleget. Elkültem az egyik anyukának is, akinek a kisfia (jó matekos) szintén nem tudta megoldani (se az anyuka!), ezért gondolom, hogy a szint nem ugyanaz itt, mint Mo-on.



 

Ez volt szerintem a legnehezebb aritmetikai feladat, még mi is megszenvedtük. Előkertült a mérőszalag is, és hosszú percekbe telt, míg mindannyiunknak leesett a megoldás.

De messze a 7. feladat volt Boninak a legnehezebb, ez volt az a bizonyos kiabálós-csapkodós pillanat, amikor még azt is a fejemhez vágta, hogy hibásak a kérdések (!). Nehéz volt, talán mert a feladat ismertetésében nagy szám szerepel, és a százezer már túl sok, vagy mert nagyon kell koncentrálni, hogy az ember ne rontsa el, vagy mert vannak benne kicsit beugratós kérdések. 

Ezekben a kifejezésekben nem volt biztos: kerület, téglatest, felszín, tétforag, hányad része.

Magyar (feladatlap)

Ezek a feladatok már jobban hasonlítottak ahhoz, amit itt is csinálnak (francia nyelven) a gyerekek. Azzal a különbséggel, hogy soha nem láttam, hogy Fro-ban szólásokra és közmondásokra kérdeztek volna rá, ez valami magyar sajátosság lehet. Boni nem is ismerte egyiket sem. Ahogy nem ismeri (még) a toldalékok típusait, az igekötőket, a kétféle hangrendet és a mássalhangzótörvényeket sem, de ezeket mind meg akarom tanítani neki ezen a nyáron. Talán a szótagolást is, de ebben még nem vagyok biztos.

Az első feladat szavai közül kitalálta a bokát, a baki helyett hibát írt (én elfogadnám), majd a szinonimaszótár segítségével megtalálta az iramot is. A legkönnyebbeket (séta, béke) nem tudta, még szótárral sem, érdekes. A szövegértési feladatokat általában jól megoldotta (a verset ismerte), egy-egy hiba csúszott csak be figyelmetlenség miatt, ami amúgy tök idegesítő, és nem tudom, hogyan lehetne kiküszöbölni. 

Nagyon jellemző, hogy milyen fogalmazást írt... ahogy kérték, logikusan kapcsolódik a kezdőmondatokhoz, kilenc mondatból áll, nincs benne párbeszéd és lezárt, kerek egységet alkot (mondhatni: tanulsággal végződik), látszik tehát, hogy a feladatot megértette. Viszont egyrészt baromi morbid, másrészt tele van helyesírási hibákkal. Ami persze teljesen normális, én inkább annak örülök hogy a vízből, fémgolyószerűség, mindig stb. szavakat jól írta. De ezzel lesz még melónk!

Ismeretlen szavak: kemence, nyelvbotlás, alamuszi, túzok, csemegekereskedő, honvéd, tortakarikalap (=ezen jót nevetett), kidülledő, bájonc, kültelki, féltégla, sövény.

Nem ismerte a sudár, sikkes (!) és garmadával szavakat sem, a definícióikat viszont meg tudta adni.

A szövegben a fondant-t olyan szép franciásan ejtette..!



2 megjegyzés:

  1. Ez a történet! Boni annyira cuki lehet élőben! Az utolsó mondat elárulja, hogy van humora, és az egész sztori nagy fantáziáról tesz tanúbizonyságot. Még Julcsit is említi, így még inkább egységben van a megadott szöveggel az övé. Én oda-vissza leszek, ha a fiam ilyet ír majd. A helyesírás sem vészes, idegen nyelv neki, ahogy Te is mondtad. kíváncsi vagyok, hová sikerül még fejlesztened. (Alice)

    VálaszTörlés
  2. Gratulálok mindkettőtöknek👌Boni igazán ügyesen oldotta meg mind a két tárgyat. A szólások ...hát azokat az itthoniak se ismerték annyira (minek is kérdezték, nem értem😳) Az idővel való harc volt a kemény, unokánk "edzett" előre a régebbi feladatokkal. 😉Hát kíváncsi vagyok a szóbelire🤔

    VálaszTörlés