Boni rengeteget eszik, és elégggé válogatós. Zöldséggel nem lakik jól. Most már ott tartunk, hogy szinte naponta háromszor eszik húst. Próbálom változatosan adagolni, és ha van időm (nincs) igyekszem biohúsból normális kaját sütni, de mégis valahogy mindig oda lyukadunk ki, hogy a szeletelt sonkát vagy a májkrémet veszem elő. Szereti még a füstölt lazacot is, a lágytojást, megeszi az előre bepanírozott (és sütőben fölmelegített) rántott húst vagy húsgolyót, és mindenre tesz sajtot – ezek azok a kaják, amiket könnyű elkészíteni, megeszi és nem teszi fel utána a rettegett kérdést, hogy: ezután mit eszünk, mama?
A férjem viszon el tud bizonytalanítani, hogy jó-e ez így. A sonkában sok a nitrit, a füstölési technika rákkeltő, a túl sok tojás nem egészséges, a feldolgozott húsgolyókról mindenki tudja, hogy mit tartalmaznak stb. stb. Befolyásol minket (pedig nem kellene) a bizonyos ételek csomagolására nyomtatott, ötfokú skála is, ahol sarkítva az A = jó, az E = rossz (mert zsíros), és ahol pedig a földolgozottság mértéke még föl sincs tüntetve! (lásd fagyasztott rántotthús). Kolbászt és szalámit szinte egyáltalán nem is veszünk, pedig (mert!) azt imádja.
Nem zavarna az egész, ha Boni nem ipari mértékben pusztítaná a kaját. De így már én is elkezdtem aggódni. Nap mint nap azzal a kérdéssel szembesülök: mit adjak neki, amitől jóllakik, ami ízlik neki és ami nagy mennyiségben is egészséges?
Így jutottunk el a szardíniához, amely a fő feltételnek megfelel, mert „A” besorolású és egészséges: vitaminokban, proteinben és ásvány anyagokban gazdag, higanyban szegény. Tápláló, praktikus (második feltétel kipipálva), Boni szereti a halat (harmadik feltétel kipipálva). Belelkesedtünk. Lehet, hogy megvan a megoldás! A szardínia olyan Grál lenne Boninak, mint nekem a zabpehely. Hurrá!
Az elmúlt időben folyton szardíniakonzervek széles választékával jöttünk haza a boltból; Boni lelkesen nyittatta ki velem az újabb és újabb dobozokat (citromos, bazsalikomos, csípős, paradicsomos, olívás stb.) és nagy reményekkel kóstolta meg mindegyiket... hogy aztán elbizonytalanodjon. Lehet, hogy mégsem ízlik neki ez neki annyira, mondta lemondóan, és vette elő a hűtőből a májkrémet...
Azta, hát mi lesz pár év múlva, amikor pláne sokat szoktak enni! :)) mint pl a 15 éves unokaöcsém.
VálaszTörlésÉn is igyekszem figyelni, hogy mit eszik, de szerencsére sok zöldség és lecsúszik. Sonkából magas hústartalmút eszem, halrudacskát is szerette egy időben, abból is van jobb és kevésbé rossz is, ami nekünk bejött mostanában, az a tonhalkrém! Szoktatok esetleg? Kenyérre kenve annyiféle verziója van, van aki többféle zöldsèget paprikát, uborkàt is tesz bele, én csak hagymàt szoktam:) A húsgombóc itt is megy, férjem kedvence levesben, de a sz@r összetételű mirelit helyett már magam gyúrom darált húsból, nem vészes időben. Nem egyszerű dolog, megértelek hogy felmerült bennetek ez, máskülönben úgy érzem manapság annyi kajára azt mondják hogy nem jó ezért vagy azért… :/ lassan nehéz lesz mit enni.
Szia, itthon a Lidlben kapható a Lidl Pikok Pure termékcsalád, nagyon jó összetevőkkel (a sima Pikok nem jó), mi a sertésvirslit szoktuk tőlük venni, illetve vannak olyan olasz sonkák, amiben csak hús van és só (szintén ott szoktuk venni). Lehet hogy nálatok is van hasonló termékcsalád más néven. Adél
VálaszTörlésAzt mondják a tonhalról, h túl sok benne a higany, nem merem… pedig régebben mi is gyakran ettünk pl. tonhalas lasagnát, gyorsan elkészíthető és finom.
VálaszTörlésSzoktam én is csinàlni hàzi húsgombòcit, nekem sajnos az állaga nem lesz olyan mint a mirelitté!
Persze, mi is próbálunk olyan sonkát venni, amiben nincs nitrit, nincs túl sok só… de hàt nem lehet mindig azt enni :)
A túl sok tojás miért nem egészséges? Már persze miután definiáltuk a túl sokat. Szerintem superfood, ráadásul még mindig a legolcsóbb superfood. (Alice)
VálaszTörlésÉpp a múltkor hallottam a rádióban, hogy a hivatalos ajánlás napi egy tojás, gondolom a koleszterin miatt.
TörlésÉn úgy tudom, hogy ez "a tojás nem egészséges" tétel már megdőlt, nyugodtan lehet többet is enni naponta. Így hirtelenjében egy magyar cikket találtam erről ( https://www.mindmegette.hu/egeszseges/tojas-vilagnapja-megdolt-a-tevhit-napi-3-tojas-fogyasztasa-ajanlott-egeszseges-vitaminforras ), de sztem keress utána, olaszul rengeteg komoly cikk van róla - bár nagyon nehéz kiverni az olaszok fejéből is, hogy egészségtelen. A proteinek miatt jó a sima natúr csirkehús (mell, stb), ami nagyon hamar elkészül (simán csak megfűszerezni, kisütni egy teflonedényben, nem kell iparilag adalékanyagokkal elláttottat venni), illetve az olaszoknál nagyon mennek a hüvelyesek is (növényi protein, ami egyben elég kalóriadús is - ez pont Boninak nem gond, egy középkorú nőnek - nekem - annál inkább :)))). Bár az ortodox szakácsok nyilván szárazbabból / csicseriből készítik, én a konzervet vagy a mélyhűtöttet használom (mert az gyors, de ha sok időm van mondjuk egy téli vasárnap délután, egyben megfőzök egy kiló lencsét / csicseriborsót / babot, és adagokban lefagyasztom). A babos / csicseris tészta isteni szerintem, és nem nagyon macera elkészíteni sem. (Én az alapot meg szoktam csinálni előre akár, és csak annyiba főzök bele tésztát, amit épp megeszünk, így mindig friss az étel - mert ugye az olaszok nem eszik meg a felmelegített tésztát). Illetve gyakran készítek sajtos puffancsot - lereszelt sajt, 1-2 kanál csicseriborsóliszt, egy tojás, fűszerek, és vagy kevés olajban serpenyőben, vagy a sütőben ellapított gombócok formájában 10 -15 perc megsütni. ez is kalóriadús, proteindús és finom is).
VálaszTörlés