2024. november 4., hétfő

Kiszolgáltatottság (4. nap)

Még a szünet előtt történt, hogy Boni egyszer délben tök rosszkedvűen jött haza a suliból: undok volt és agresszív, ami biztos jele annak, hogy valami történt a suliban. Mint kiderült, elhagyta az üzenő füzetét. Faggattuk, hogy mégis hol, hogyan, ekkor azt mondta: valahova letette, és ottmaradt. Nem tudja, hogy hol. Ez az üzenő füzet kb. útlevélként szolgál az iskolába be- és kimenet, rajta van a fényképe, az órarendje és csak akkor engedik ki (vagy be), ha fel tudja mutatni. Pont így derült egyébként ki, hogy elhagyta, különben talán el sem mondta volna.

Ebéd alatt látszott rajta, hogy valami nem stimmel. Addig-addig nyaggattuk, amíg be nem vallotta: elvették az üzenő füzetét. Mint az év eleji értekezleneken kiderült, üzenő füzetet csak akkor vesznek el a tanárok, ha bele akarnak írni valamit, általában a gyerek magatartása miatt. Világos: Boni csinált valami hülyeséget, elvették a füzetét („intőt” kapott) és ezt nem meri elmondani nekünk.

Felgöngyölítettük az „ügyet”, és kiderült, hogy Boni a sorakozó után még egy utolsót ütött a pingpongütővel a pingponglabdába, és az ott jelen lévő túlbuzgó tanár elvette a mondott füzetet, ami átkerült az illetékes osztályra, ahol ezt az egész sztorit beleírták, levonva a szigorú konklúziót: sorakozó után tilos játszani!

Boni szemszögéből az történt, hogy az új iskolában, az első hetekben nem fogadott szót egy atyaúristennek, aminek súlyos következményei lettek, nyoma maradt, és a legjobb, ha az egészet elfelejti, a szőnyeg alá söpri, és lehazudja a csillagokat is az égről, csak ne derüljön ki.

(Az én szemszögömből persze az történt, hogy Boni véletlenül megszegett egy szabályt, ami nem baj, mert mindenkivel előfordul, továbbá szabály és szabály között óriási különbségek, mondhatni szakadékok vannak.)

De a történetet most azért mesélem el, mert egy barátnőmmel a minap arról beszélgettünk, hogyan lehetséges, hogy az olyan gyerekeken, akiket szexuálisan zaklatnak (esetleg éveken keresztül) a környezete mégsem vesz észre semmit? A szülei, a tanárai, a gyerekorvos? Én a fenti példával próbáltam illusztrálni, hogy sajnos egy ártatlan gyerek is érezheti magát bűnösnek, és próbál meg mindent megtenni azért, hogy ne derüljön ki az ún. bűnössége. És érdekes, hogy még egy ilyen szeretetben nevelt, okos és tájékozott gyerek, mint Boni is inkább hazudik, mint hogy elmondja a (számára kínos) információt. Nincs még annyi esze, hogy felismerje a mechanizmusokat (itt: túlbuzgó tanár), nincs rálátása a dolgok lényegére (hogy senkinek sem ártott azzal a pinpongütővel), továbbá  saját magát is szigorúan ítéli meg (holott nem előre megfontol szándékkal szabálytalankodott).

2024. november 3., vasárnap

Kilók (3. nap)

Ma reggel olyan csalódott voltam, amikor ráálltam a mérlegre: ahelyett, hogy lefogytam volna a nyáron felszedett egy kilót, ami a terv és a rendes őszi munkamenet, basszus híztam egyet! 

Reggelinél tök leverten meséltem a férjemnek, hogy nem értem, miért nem tudom leadni ezt a nyamvadt kilót, erre ő előzékenyen azt válaszolta, hogy hát mert sokat eszem, egy ideje már észrevette.

Hát nem tudom, nekem meg az az érzésem, hogy sokkal többet tudnék enni, ha éppen nem fogyókúráznék már vagy két hónapja. Szerintem nem eszem sokat, oké, talán egy fogyókúrához képest sokat eszem, de abszolút benne vagyok a normális táplálkozás keretei között. Tény, hogy a mérleg nem ezt mutatja…

Összeírom, hogy tegnap mit ettem: reggelire csak pár kekszet és két diót, mert utána elmentem futni. Ezzel a telefonom szerint amúgy el is égettem 466 kalóriát! Utána viszont megittam két adag tejeskávét (majd délután egy harmadikat). Ebédre megettem a maradék lasagnát és a (jó, sajnos majonézes) káposztasalit, kenyérrel, sajttal, szőlővel és ismét dióval. De hát ez csak nem túlzás?!

Délután sütöttem palacsintát, AMIBŐL EGYET SEM ETTEM, mint ahogy általában nem nagyon eszem az édességekből, amiket sütök. Persze szívem szerint megettem volna hármat, de hát vigyázok, ugye.

Este Boni rábeszélt, hogy menjünk el pizzázni. Nem nagyon volt kedvem, de végül felkerekedtünk és elsétáltunk a közeli pizzériába, ahol ők betoltak egy-egy pizzát (Z. egy kicsit, Boni egy nagyot), én pedig hiába szerettem volna kipróbálni a gombás-sütőtökös szezonális pizzájukat, vagy a jól bevált kolbászos-mozzarellásat, csak egy salátát ettem, basszus.

És másnapra híztam egy kilót…!!


Nem is a kilóim száma zavar amúgy (bár nem nagyon szoktam 52,7 lenni), hanem a tendencia.

2024. november 2., szombat

Egy generációelméleti kérdés gyakorlati tisztázása (2. nap)

- Hozd csak ide a szótárt, Bonikám, ezt a szót nem ismerem! - fordulok a gyerekhez a mai napon (amikor amúgy többször is hittem azt: vasárnap van).
- Hát nézzük meg interneten! - így a gyerek.
- Dehogy nézzük. Megkeressük a szótárban.
- Jaj, mama, de miért nem jó az internet??
- A szótárt okos emberek írták, hosszú éveken át, aztán más okos emberek átnézték, nyomtatásba adták…
- ….ééés???
- Az interneten minden hülyeség rajta van! Azt buta emberek írják.
- Nincs is szótárunk, mama!
- De van, a múltkor hazahoztam az irodából, nem mondtam? Ott van a dolgozószobámban, hozd ide, az a nagy zöld, Magyar Értelmező Kéziszótár a címe.

Boni elszalad, puffogva visszajön a szótárral.

- De nem én keresem ki! - jelenti ki.
- Na, add csak ide… k… kén, kénköves…
- Kencefice, hihi! Mint a Tündér Lalában, emlékszel?
- Igen… kénköves… kenőcs…te, basszus! NINCS BENNE!
- Muti! Az okos emberek nem írták bele…? - ironizál.
- Itt kéne lennie, látod? DE NINCS!
- Hát… akkor meg kell néznünk a buta interneten, mama…

Két kattintás és két másodperc múlva:

- Kennel: kutyatenyésztő telep - olvassa ki diadalmasan és zárja le empirikusan a nemzedékeket elválasztó, örök vitát.

2024. november 1., péntek

Soha ne mondd, hogy soha (1. nap)

Amúgy én nem vagyok nagy rajongója az ilyen-olyan (könyves, futós, fogyókúrázós stb.) kihívásoknak, mert azt gondolom, hogy képes vagyok magamat önállóan is motiválni, és ha olvasni, futni vagy fogyókúrázni akarok, akkor azt saját akaraterőmből és motivációból teszem, nem külső hatásra. 

Érthetetlen, hogy akkor miért vagyok itt, blog(v)emberben, ugye?!

Az ember ne jelentsen ki semmit sarkosan! Ezt jól illusztrálja az alábbi történet: a mh-emen is gyakran vannak ilyan össznépi kihívások, főleg walking challenge. Egyszer a belső honlapon olvastam egy interjút egy kollégával (nem ismerem), aki elmesélte, hogy annyira tetszett neki a kihívás, annyira szeretett volna jól teljesíteni, hogy amikor nem volt meg az aznapi penzum, otthon, a konyhaszigetet körüljárkálva kerekítette fel az aznapi lépésszámát.

Na, gondoltam, pont ilyen szélsőséges nem szeretnék lenni, el is kerültem jó messziről ezeket a challenge-eket, egészen most októberig, amikor újból kihirdettek egy ilyet. Érthetetlen, de most belelkesültem, és elhatároztam, hogy csinálni fogom. Még az uszodás napokon is elmentem gyalogolni, hogy meglegyenek a lépések!

Október 29-én, amikor már csak két nap volt hátra, láttam, hogy ha mindkét fennmaradó napon megteszek húszezer lépést, akkor kijön a hónapra egy szép kerek szám: 500 ezer lépés. Szerdán könnyű volt teljesíteni a célkitűzést, délután vásároltam, Bonival is voltunk a játszón stb. Az utolsó napra, azaz tegnapra 21 ezer lépés maradt. Kiszámoltam, hogy ha reggel én megyek le kenyérért, és ha délután elmegyek futni (9 km), akkor esetleg kijön.

Jó messzire elfutottam, gyalog jöttem haza. Útközben néztem a lépéseket: 18 ezer, 19 ezer... Sötét volt, fáztam, késő volt, Boniék moziban. Basszus, gondoltam, ha nem lesz meg a huszonegyezer mire hazaérek, akkor majd... otthon befejezem!!

Epilógus: végül erre nem került sor, mert mire hazaértem, meglett az aznapi huszonegyezer, és így a havi 500 ezer lépés. De csak hajszálnyira voltam attól, hogy én is a konyhaszigetet járkáljam körül, mint ahogy az a kollga tette, akit olyan furcsállva, sőt: kicsit lesajnálva olvastam az intraneten!