2024. december 3., kedd

Osztályozás

Amikor meséltem az egyik barátnőmnek, hogy a Fro-ban a középiskoláktól kezdve 0–20-ig vannak a jegyek, nagyon meglepődött, mert, mint mondta, szakmai körökben elfogadott tény, hogy az 1–6-os rendszer a legjobb, mert a legigazságosabb. Azt hiszem, azt mondta, hogy ez a skála teszi lehetővé a legjobban a minősítést úgy, hogy ne szankcionálja nagyon a rossz tanulókat.

A francia rendszer úgy néz ki, hogy ez a húsz pont azért fel van osztva különböző kategóriákra: elég jó (12 vagy 13), (14 vagy 15), nagyon jó (16-tól). A rendszer egyik furcsasága magyar szemmel az, hogy az elégtelen (0–9?) osztályzat is különböző minősítést kap, tehát létezik jobb meg rosszabb elégtelen is (magyarán nagyon szar meg kicsit szar dolgozat). Egy 0-ás meg egy 9-es feleletnek nem ugyanaz a súlya, ez első pillantásra látszik is, hát még amikor átlagot számolunk.

Boni sulijában például 2023-ban a vizsgaátlag 12,1 volt. Azaz elég jó, pedig ugye milyen kevésnek tűnik ez a húszhoz képest? És ez egy jó suli! Nekem az egyetemen nagyon nehéz volt megszoknom azt, hogy a 12-es jó jegynek számít (második furcsaság).

A rendszerből következő harmadik furcsaság az, hogy itt nincs kitűnő bizonyítvány. Sem a szó, sem a mögötte lévő fogalom (koncepció) nem létezik: egyrészt olyan itt nincs, hogy valaki tökéletes legyen, másrészt pedig olyan sincs, hogy két jó tanuló tudása, felkészültsége és teljesítménye egyforma legyen.

9 megjegyzés:

  1. És mi a legkisebb átmenő jegy? (FElla.)

    VálaszTörlés
  2. Wow ez igen. Aki 1-est kap ismételhet osztályt. Romániában 1-10-ig volt, és 5-ös volt az első átmenő jegy. 2-est puskázásért adtak (ha elkapták az illetőt). Azt már nem lehetett normál jegyre kijavítani. 1-est nem tapasztaltam, hogy bárki kapott volna. 3-as volt ha valaki egy kukkot sem tudott, 4-es ha valamit tudott de nem ítélték meg minimálisnak. Viszont nálunk volt kitűnő, tehát általános iskolában annak illett lenni, úgy mondták "tiszta tízes". Kicsit mint a 'straight As'.
    Viszont akkor a 12-es az olyan gyenge 3-as lehet, magyarra fordítva. Ezek szerint szigorúan osztályoznak. Dehát végülis ki mit szokik meg.

    VálaszTörlés
  3. Előző névtelen FElla voltam, nem tudom mi van már megint a Google-lel. (FElla).

    VálaszTörlés
  4. Igen, talán a hármasnak felel meg az itteni 12-es, csak az a fura, hogy mégis „elég jónak” aposztrofálják. Nálunk inkább „közepes”, nem?

    Az osztályismétlést nem tudom, hogyan van. Asszem az éves egész átlagot nézik, és a tesi ugyanúgy számít bele, mint a matek, tehát összességében sztem ritka a bukás.

    VálaszTörlés
  5. Emlékszem, hogy nekem Erasmuson milyen megdöbbentő volt, hogy az egyik beadandómra 13,5-öst kaptam, de olyan dicséretet írt mellé a tanár, meg szóban is annyira megdicsért, hogy egyáltalán nem éreztem szinkronban a kettőt. Egy másik órámon meg 16-ost kaptam egy beadandómra, sokkal visszafogottabb dicsérettel.

    VálaszTörlés
  6. amíg gimis voltam, voltak olyan osztálytársaim akik a franciáknál töltöttek egy-egy tanévet (két tannyelvű iskola volt a mienk). az egyik lány hazajött és a (félévi?) bizonyítványában már nem emlékszem, de talán 17-18 körül voltak a jegyek. itthon rettenetesen kikapott a szüleitől, hogy ők fáradoznak és megteremtik az anyagi lehetőséget arra, hogy kint lehessen egy tanévben és akkor ezt kapják, egyetlen 20-as sincs közte, micsoda rossz jegyek, büntetésbe került meg minden. aztán kaptak egy telefonhívást a francia gimitől, amiben az igazgató külön megdicsérte a kis cserediáklányt, mert ilyen jó bizit már évek óta nem láttak :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Azta!! Ez egy nagyon beszédes példa :))

      (Boni valamelyik félévben 18-ast kapott szolfézsból, már azt akarták hogy ugorjon egy osztályt, erre a mamám reakciója: Na, majd jövő félévben KIJAVÍTJA :))))

      Törlés
    2. * negyedévben

      Nem szoktam még meg ezt a rendszert :)

      Törlés